Nicealem Güncelden Bilimsele

Stres vücut direncini düşürüyor

Uzmanlarca yapılan bir araştırmada, az kalsın tüm psikiyatrik hastalıklarda vücutta oksidatif stresin arttığı ve vücudun savunma mekanizmasını önemli ölçüde etkilediği tespit edildi.

Gaziantep Üniversitesi (GAZÜ) Tıp Fakültesi Psikiyatri Belli Başlı Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Haluk Savaş, geçen yılın mart ayında düzenlenen 5. Milli Anksiyete Kongresi’nde “Obsesif Kompulsif Bozuklukta Serüloplazmin Düzeyleri” adlı çalışmayla En İyi Genç Analist Ödülü’nü aldıklarını, bu çalışmada saplantı hastalığı (obsesif kompulsif bozukluk) yaşayan hastalarda serüloplazmin (bir antioksidan madde) düzeylerinin yüksek olduğunun gösterildiğini belirtti.

Savaş, vücudun ortaya meydana çıkan oksidatif stresle (vücutta oksijenle oluşan bir dizi kimyasal reaksiyonun ortaya çıkan zararlı ürünlerinin yol açtığı zorlanma) başa çıkmak için bazı kimyasalları salgılamak zorunda olması nedeniyle serüloplazmini de yüksek olarak salgılamak zorunda olduğunu, serüloplazminin antioksidan bir madde olduğunu, vücudun salgıladığı oksidatif gerginlik parametrelerine karşısında koruyucu bir madde olduğunu ifade etti.

Sigara DNA’da hasara yol açıyor

Prof. Dr. Savaş, vücuttaki her cins kimyasal reaksiyonun bir emrindeki ürün olarak oksidasyon ürünlerini ortaya koyduğunu, bu ürünlerin ise vücuda zarar verdiğini ifade ederek, şöyle konuştu:

Vücuda azami ilave oksidatif katkıyı sigara yapar. Bu anlamda sigara, vücudun oksidatif yükünü artıran, vücuttaki dokulara en çok hasar veren dış kimyasallardandır. böylece sigara, vücutta DNA’yı bile hasarlayarak yani vücudun en merkezinde yer alan data kaynağını da hasarlayarak kanser ve bir dizi olumsuz hadiseye yol açar. Bunun gibi herhangi bir kimyasal tepkime da vücuttaki oksidatif ürünleri ortaya çıkarıyor.

Haluk Savaş, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyokimya Belli Başlı Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Akyol, eski Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Ana Bilim Dalı Başkanı ve Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Biyokimya Laboratuvarı Şefi Prof. Dr. Özcan Erel’in de katıldığı birçok araştırmalarında psikiyatri hastalarında kimyasal oksidatif gerginlik parametrelerinin nelere yol açtığını incelediklerini söyledi.

Kanser riski artıyor

İki açıdan değerlendirdik, yani hem vücut üzerinde zararlı ürünlerin oksidatif parametrelerin psikiyatrik hastalıklarda yükselip yükselmediği keza de vücudun bütün bunlara karşı bir savunma sisteminin ne düzeyde olduğu üstünde çalıştık.” diyen Savaş, şunları kaydetti:

“Hemencecik tüm psikiyatrik hastalıklarda vücutta oksidatif stres, afet ürünleri, zararlı ürünler artıyor, buna göre hücre yaşlanması veya hücrenin DNA’sının bozulması ve kanser riski yükselme ihtimalinden söz etmek muhtemel ayla geliyor. Bunun yanına da bilhassa psikiyatrik hastalarda antioksidan sisteminin yani vücudun oksidasyona direncinin daha düşük olduğu ya da süre içerisinde bununla uğraş etmekten aciz kaldığı, düştüğü gibi bir gözlemimiz var.

Zaten psikiyatrik hastalıklar bugüne kadar bilinir ki insanların daha erken yaşta ölmelerine ya da daha kısa sürede yaşlanmalarına niçin olmaktadır. Bunu çoğu birey de gözler, gündelik yaşama da yansımıştır. ‘Ne sıkıntın var ancak saçların ağardı, yaşlandın’ gibi sözler söylenir. Sahiden ruhsal olumsuzluklar ile ihtiyarlık ve çökme gibi vücudun genel gidişindeki kötülük arasında ırk da ilişki kurmuştur. Yani bu anlamda bizim oksidatif stresle ilgili yaptığımız çalışmalar da bir manada bunu daha içeriye doğru ortaya koyan özellikler göstermektedir.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ