Nicealem Güncelden Bilimsele

Mide Fıtığının Mide Kanserinden Farkı

Mide fıtığı göğüs ile karın boşluğu arasında oluşan basıncın midede oluşturduğu vücut yapısı bozukluğudur. Böylece mide sarkar ve yemek yemek borusu ile aralarında açılma meydana kazanç. Bu da hastada bir takım şikayetlerin başlamasına yol açar. Bu şikayetler daha çok reflünün yol açtığı rahatsızlıklar ile benzerlik göstermektedir.

Mide Fıtığının Kanserden Farkı

Mide fıtığının tam olarak neden olduğu anlaşılmamakla birlikte mideye alınan ağır bir darbe, doku zayıflığı ve gevşek kasa dokusuna sahip olmak olarak açıklama edilmektedir. Özellikle gebe bayanlarda olma olasılığı fazla fazladır. Aşırı kusma, öksürme ve doğum esnasındaki ıkınma ile fıtık oluşabileceği uzmanlar göre söylenmektedir. Mide fıtığı reflü ya da başka bir hastalığa sebep olmaz. Hem mide fıtığı kansere de yol açmaz. Mide kanseri çok bambaşka bir hastalık mide fıtığı ise daha bambaşka bir hastalıktır. Mide kanserleri yaşamsal bir risk oluşturabilirken mide fıtıkları kişinin hayatını tehlikeye sokmaz. Mide kanseri ciddiye alınması gereken bir durumdur. Oysaki mide fıtığı olan birey kendisini bir takım gıdalarda uzakta tutarak hastalığın tabi etkilerini azaltabilir.

Hem mide fıtıkları son derece kolay bir ameliyat ile tedavi edilebilir. Sonrasında ise tekrarlama olanağı oldukça azdır. Mide kanserinde ise erken teşhis laf konusu ise tedavi de söz konusu olabilir. Ara Sıra sadece midenin kanserli kısmı alınabilir ve yarım bir mide ile hayata devam edilebilir. Mide fıtığı enfeksiyon olan iltihaplı bir rahatsızlık değildir. Onun için kansere dönüşme imkanı da yoktur. Mide fıtığı yırtılma, açılım ve sarma olarak sözcük grubu edilen bir rahatsızlık çeşididir. Keza mide fıtığı endoskopi ile zahmetsizce teşhis konabilecek bir rahatsızlıktır. Oysa mide kanseri birçok tetkik yapılarak tanı konulan bir hastalık olup çare süreci de oldukça zor geçmektedir. Diğer hastalıklarda olduğu gibi mide kanserinde de erken tanı fazla önemlidir. Ne dek erken tanı edilirse teftiş altına elde etmek pek kolay olur. Mide fıtıklarında en tehlikeli olarak görülen koşul fıtığın boğulmasıdır. Bu koşul kanama yaratabilir ve hastanın yaşamsal tehlikesi oluşabilir. Fakat zamanında yapılan cerrahi müdahale bu durumun önüne geçilmesini ve denetim altına alınmasını sağlamaktadır.

Mide Kanserinin Ülserden Farkları

Mide kanserinin belirtileri mide ülserinden farkı olmayan belirtilerdir. Ağrı, şişkinlik, yediklerini hazmedeme gibi rahatsızlıklar mide ülserinde de görülen şikayetlerdir. Onun için mide kanseri son derece sinsi olarak gelişir. En büyük belirtisi büyük abdest ile birlikte gelen siyah kandır. Bu durumda hastanın önemli bir sorunu olduğu anlaşılır. Oysaki mide fıtığının belirtilerinin bu belirtiler ile hiçbir alakası yoktur. Bazılarında mide fıtığının ileriki dönemlerde kansere dönüşebileceği fikri vardır. Bu fikir son derece olası olmayan bir fikirdir.

Gastrit

Mide ağrısı

Mide fıtığı ile mide kanserinin yakından uzakta alakası yoktur. Hem mide rahatsızlıklarının belirtileri hepsinde farklılık gösterir. Örneğin mide spazmı kasılma ve gaz sıkışması biçiminde ortaya çıkar.(Mideyi gözetmek için tavsiye edilen ilaç Nexium). Bunun için yürüyüş yerine getirmek ve gaz çıkarıcı yöntemler uygulamak yeterlidir.
Mide ülseri öbür belirtiler gösterirken, mide fıtığı ve mide kanseri de öbür belirtiler göstermektedir. Oluş sebepleri ve hastalığın varlığı herkeste öbür sebeplerden dolayı ortaya çıkar. Mide kanseri özellikle genetik olarak kişide bulunabilen bir hastalıktır. Diğer kanser çeşitlerinde olduğu gibi mide kanserinde de ailesinde böyle bir hastalığı olan kişilerin mutlaka belirlenmiş vakit aralıklarında bir doktora gitmeleri gerekmektedir. İnsanların bu mide hastalıklarını yaşamamsı için bir takım şeylere uyarı etmeleri gerekmektedir. Özellikle yedikleri gıdalara, içki ve sigaraya dikkat etmeli ve kötü alışkanlıkları hayatından çıkarmalıdır. Hem hazır gıda yerine organik ve el yapımı gıdaları tüketmek gerekmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ