Nicealem Güncelden Bilimsele

Meçhuli Kimdir, Meçhuli Hayatı, Meçhuli Biyografisi

Meçhuli Kimdir, Meçhuli Hayatı, Meçhuli Biyografisi, Meçhuli Eserleri

Aşık Meçhuli bir konuşmasında yaşamını şöyle anlatır:

“1949 yılında Kahramanmaraş’ın Afşin ilçesine tabi Kaşanlı köyünde doğdum. Babam Hasan Öztürk’ün dört yıl askerliği esnasında anam Elif, üç çocuğunu beslemek için elinde yer alan küçük bir araziyi satış mecburiyetinde kalmış. böylece üç kardeş adamakıllı topraksız kaldık. O gün bugün; yoksullukla savaş halindeyiz. Yedi yaşımdan bu yana, olup bitenleri hatırlarım… Babam askerden döndükten sonradan, insanlar arasında “ince rahatsızlık” dedikleri vereme yakalanarak öldü. Anam ve üç kardaş, yaşamak için her işte hedeflemek mecburiyetindeydik. Birincil bahar gelince Maraş ovasına pamuk tarlalarını çapalamak için birlikte giderdik anamla.(…)

Anlattığım gibi, hayatım sefalet ve perişanlık içinde geçti. Acilen de şart aynı. Bu durum benim için yadırganmayan bir konu olmuştur. Alıştık yoksulluğa lakin, şu anlatacağım olayı hiçbir vakit unutamam; hayatımda bana çok etki etti çünkü:

1966 yılında askerliğe çağrıldım… Gitmeden önce, akrabalarımın birinden yüz lira borç para almıştım. Tam yola çıkacağım gün, gelip kapıya dayandı alacaklı. Natürel ki, verecek param yoktu.. Adam içeriye girdi ve çocuklar için hazırladığımız kışlık zahireyi toplayıp hepsini götürdü. O sene köyde kalan ailem ve iki çocuk dilenerek geçindiler…

sonradan yazdığım şiirler çevrede beğenilerek okunuyordu. 1968 yılında İsmail Ipekli tarafından “Meçhuli Sazıyla Yarine Der oysa” adlı şiirim plak yapıldı. Bilahare aynı sanatkâr tarafından öbür şiirlerim de plak yapılmaya devam etti. Bir ara Ankara Hastahanesi’nde emekçi olarak çalıştım. daha sonra İmar-İskan Bakanlığı’nın Felaket işleri Genel Müdürlüğü’nde memur olarak bir sene çalıştıktan sonra, beni oradan da attılar. Beni bu nedenle abes, avare gezmeye alıştırdılar.”

Meçhuli şiirlerinde aşk, gurbet, arkadaşlık, yokluk, yalnızlık, yargı, halkçılık, serbest temaları üzerinde durur.

Bana ettiğini biliyor musun
Sineme hançerin çaktın güzel arkadaş
Beni ağlattığın yetmez mi gayri
Bu acayip gönlümü yıktın hoş dost

Bu kadar acımasız olur mu insan
Ettiğin Hüseyn’e etmedi Mervan
Hali hazırlanmış kendim hayatta iken
İsmime Meçhuli taktın hoş dost

alıntı

 
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ