Nicealem Güncelden Bilimsele

küresel ısıma nasıl oluşur

küresel ısınma ne sonucunda oluşur?ne yaparsak olur küresel ısınma nedir?

Yanıt: küresel ısıma nasıl oluşur

Küresel ısınmaya neden olan bir fazla etken mevcuttur. Oysa bunların en önemlisi sera etkisi olarak gösterilir. Seralarda üstü kapatılan bölge çok ısınır ve ekilen ürünlerin mevsimi anlayamamasına neden olur. Sera etkisi dünya için de böyledir. Bazı gazlar dünyanın ısısının uzay boşluğuna gitmesini engeller. Dünya içinde kalan ısı, yeryüzüne sürekli daha sıcak bir yer haline getirir.

Küresel ısınmaya niçin olan başlıca olay fiilen kamuoyunun yıllar içinde yanlış yönlendirilmesi olmuştur. Dünya son 50 yılda 0,6 derece ısınmış ve bu insanlara fazla küçük bir oran olarak gösterilmiştir.

Fakat eksik gibi görülen bu artık dünyanın alıngan dengesini geri dönülemeyecek şekilde bozan bir durum. Yapılan araştırmalara tarafından bu artışın 2 dereceye çıkması su sıkıntılarına, 5 derece artması denizlerin en az 5 metre yükselmesine, 6 derece artması ile milyarlarca insanın yaşayacak yer bulamamasına yol açacak.

Küresel ısınmaya yan iklim değişikliği ise şu lahza yaşadığımız birincil belirtilerden biridir.

Dünya genelinde yağış alamayan bölgeler daha da verimsiz zamanlar yaşarken yağış bölge bölgeler daha artı yağış almakta. böylece güneşle büyümesi gereken ur topraktan çıkamıyorlar ve kuraklık baş gösteriyor.

 
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ