Nicealem Güncelden Bilimsele

Hz. Muhammed, Kur’an-ı Kerim’i insanlara nasıl açıklamıştır

Hz. Muhammed, Kur’an-ı Kerim’i insanlara nasıl açıklamıştır

Cevap: Hz. Muhammed, Kur’an-ı Kerim’i insanlara nasıl açıklamıştır

Kur’an- ı Kerim’deki hakikatleri bizlere açıklayacak ve öğretecek olan kişi, kendisine kitap gelen mümtaz kişi Hz. Muhammed’dir. Zira Kur’an ona inmiştir. O, mutlak olarak Kur’an’ı halk içinde en iyi bilen ve en iyi anlayandır. Bundan nedeniyle O, mübelliğ ve tebyin ile mükelleftir. Bu hususlar ayetlerde açık açık belirtilmiştir. “Ey Peygamber, sana Rabbin tarafından gönderileni herkese bildir”(Maide, 5/67). Hz. Peygamberin bildiri edeceği şeyi, herkesten iyi bileceğinde değişkenlik yoktur.

Allah(cc), millet için seçtiği, kendisine vahyini gönderen Peygamberinden vahiy mahsulü olan kitabının mana ve hükümlerinin insanlara açıklamasını istiyor.

Kur’an-ı Kerim, yetkisiz gelmemiştir, ama tebliğcisi, müfessiri ve açıklayıcısı Hz. Muhammed ile kendisini insanlara ibraz etmiş, anlatmıştır. Kur’an’daki hükümlerin çoğunluğu külli olduğundan, o külli hükümleri izah ve açıklamak için her zaman sünnete ihtiyaç duyulmuştur.

Hz. Peygamber, Kur’an’da o kadar fazla mücmel meseleyi tafsil etmiştir. Kur’an’da, “namazı kılın” diye emredilir; ama, namazın nasıl kılınacağı ve ne vakit kılınacağı çok vazih bir şekilde açıklanmamıştır.

 
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ