Nicealem Güncelden Bilimsele

Herkesin grip aşısına gereksinimi var

Sonbahar daha kısa günler ve daha serin havalar çağırmak. Şehirlere dönüş, okulların açılması ve toplu yaşamın artmasıyla birlikte güz bununla birlikte Grip (influenza) mevsiminin başlaması anlamına da geliyor. Gribin son derece bulaşıcı bir solunum yolu hastalığı olduğunu söyleyen Liv Hospital Ankara İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Cem Sungur, burunda, boğazda ve akciğerlerde enfeksiyona, hastanede tedaviyi gerektiren sorunlara ve hatta ölüme niçin olabildiğine uyarı çekerek uyarıyor: “Güz gelmeden siz ve aileniz influenza aşısı olarak sağlığınızı koruyabilir, işlerini veya okulunuzu aksatmaktan kurtulabilirsiniz.

Grip ölüme değin götürebilir

Grip son derece bulaşıcı bir solunum yolu hastalığıdır. Burunda, boğazda ve akciğerlerde enfeksiyona, hastanede tedaviyi gerektiren sorunlara ve hatta ölüme bile neden olabilir. Bronşit ve pnömoni gribin neden olduğu önemli komplikasyon örneklerindendir. Grip aynı zamanda şeker hastalığı, kronik akciğer hastalıkları, yürek hastalıkları gibi afiyet sorunlarının ağırlaşmasına da neden olur. Sağlıklı genç insanlar bile grip enfeksiyonu geçirip fazla ciddi komplikasyonlar yaşanabilir. Enfeksiyon atlatılsa bile kişinin yakınlarına bulaşabilir. Gripten korumanın en kayda değer yöntemi ise aşı olmaktır.

Herkesin grip aşısına gereksinimi var

Grip virüsleri sürekli olarak değiştikleri için her sezonda yaygınlaşır ve enfeksiyona niçin olur. Grip aşıları çalışmalar sonucunda belirlenen ve o sene salgın yapması beklenen grip virüslerine karşı geliştirilir. Bir kaç istisna dışarıya 6 aylıktan itibaren herkesin aşı olması önerilir. öte yandan bir takım hassas bünyeler için grip aşısı edinmek daha da tartma taşır.

Grip enfeksiyonu sırasında önemli komplikasyonlar gelişme olasılığı yüksek olan bireyler:

– Astım, diyabet, akciğer hastalığı, yürek hastalığı gibi sorunları olanlar

– Hamileler

– 5 yaşından ufak (özellikle 2 yaşından minik) ve 65 yaşından büyük olan kişiler

– Bağışıklık sistemi baskılanmış olanlar şahısların doktorlarına danışarak grip aşısı olması korunmak açısından büyük tartma taşır.

Grip aşısı tehlikesiz mi

Grip aşıları çoğunlukla tehlikesiz aşılardır. Imal şekline yan olarak, yumurta alerjisi olan ve bazı nörolojik hastalıkları olan bireylere aşı uygulanamayabilir. Aşıyla ilgili en yanlış kanı grip aşısının grip yaptığı yolundaki inanıştır. İnfluenza aşıları insanları grip yapmaz. Hafif ateşe ve vücutta kırıklığa neden olabilir lakin grip enfeksiyonuna yol açmaz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ