Nicealem Güncelden Bilimsele

Fener Balığı

Fener Balığı

Görünüm olarak siyah kaya renkli çirkin bir balık. Balıkçılar bile bu çirkinliğin satışlarını etkilememesi için balığın derisini yüzdükten sonradan dilimleyip öyle satışa sunuyorlar.

Bilhassa Çanakkale Saroz Körfezi, Edremit Körfezinde yaşamış fener balığı, dip balığı olup, epeyce iri kafasında geniş yayvan ağzı ve belirgin dişleri bulunuyor. Kocaman kafanın üst kısmının araba farı gibi iki patlak gözü yer alıyor. Her iki yanı yoklama edebilecek açıya sahip gözlerin önünde ise biri kısa diğeri uzun iki anten bulunuyor. Balık takriben avlanmak için kullandığı bu 40 cm lik uzun olan antenin ucunda beyaz renkli, ışık saçan, bir cilt parçası taşıyor. Avlanma esnasında fener balığı yassı olan vücudunu kuma gömüyor ve bu şekilde kendini kamufle edip görünmezlik sağlıyor. Kafanın önünde kumun üzerine ise ışıklı parçayı yatırıyor. Öteki balıklar dikkati çeken aydınlatılmış parçayı yemek yemek için geliyorlar. Tam bu sırada aydınlatılmış antenini yemli olta gibi kullanan fener balığı kafasını aniden kumdan çıkarıp avını yakalayıp yutuyor.

Vücudunun iki yanında kaslı yüzgeçleri olan fener balığının derisi soyulup kılçıksız lop eti kuşbaşı doğranarak kavurması, kömür ızgarada şiş’i yapılıyor. Işıklı antene sahip olması sebebiyle fener ismini bölge balık leziz balıklar sınıfında yer alıyor.

Fener balığının temizlenmesi esnasında yakaladığı her balığı bütün olarak yuttuğu, 30 kg lık bir fener balığı midesinden 3-4 kg lık mercan balığı çıktığı belirtiliyor. Fener balığının midesi çöplük gibi benzetmesi yapılıyor.

​IMG

​IMG

 
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ