Nicealem Güncelden Bilimsele

Doğru Zamanda Gül Nasıl Dikilir?

Bahçe işleri ile uğraşan çoğu insan bahçesinin hoş görünmesini ister. Bahçenin güzel görünmesi kişiye kolaylık verir. Bunun için dikeceğiniz çiçeklerin bahçeye öbür bir çekicilik kattığını söyleyebiliriz. Bunlardan birisi ise gül fidanıdır. Gül fidanı dikerek bahçenizin misler gibi kokmasını istemez misiniz? Güller bahçeye hayat kazandırır. Bahçe peyzajında en çok gül fidanları ile düzenleme yapılır.sonra öbür güzellikler ortaya çıkar. Bilhassa peyzaj ustaları doğa sanatçısıdırlar. Bahçeniz için gül fidanları almanız gerekir. Tabi ki gül fidanlarının oldukça öbür türleri vardır. Bunun için siz bahçenizde hangi gülleri geliştirmek istiyorsanız seçeceğiniz fidanları önceden ayarlamalı ve bahçenize yakışacak bir biçimde tasarlamalısınız. Ilk Önce şahane bir bahçe tasarımı için gül nasıl dikilir konusu hakkında sizlere kılavuz olacağız.

Gül Dikme Teknikleri

8645_gul_suyuBirçok insanı çiçek bakım işlerini ve peyzaj işleri için bilirkişi usta kişiler ile çalışarak bahçesinin en güzel görselliğe kavuşmasını sağlarlar. Bunun nedeni doğaya olan tutumları ve çiçeklere olan sevgileridir. Severek ve isteyerek bir işi gerçekleştirmek başarı demektir.. Güller kalıcılığını uzun yıllar korur. Gül yalnızca çiçek olarak kurur ama zamanı geldiğinde gül fidanları kendi dallarında yeni güllere merhaba der. Bunun için bakım öncesi ve sonrası sağlanan titizlik epeyce tartma taşımaktadır. Gül bakımı zorlama bir iş değildir. Sadece bakım sırasında titizlik ve dikkat isteyen ince bir iştir. Bunu gönülden seve seve yapmanızı öğüt ediyoruz. Gül dikme teknikleri arasında öncelik alacağınız fidanların çeşidinin ne olacağı belirlemeniz olacaktır. Fidan alımı yaparken ilk önce güvenilir bir sera olmasına uyarı etmelisiniz. Gülleri eğer saksı içinde almayı planlıyorsanız bu sizin için daha huzur olur. Bunun nedeni saksıda her yıl yeni bir gül dikme şansınızın olmasıdır. Fidan seçiminde aceleci olmayınız. Fidanın dallarına dikkat ediniz. Dalları eğer dört ve ya dörtten pozitif ise bu gülün daha dirençli olduğunu gösterecektir. Alacağınız saksının içini kontrol ediniz. Eğer saksının içini ot bürümüş ve ya dalları budaklanmış ise o dinç bir şekilde gül açılmasını da engeller. Dallar bölünmüş, dar bir harekette olmalı ve nefes aldığını hissedebilmelidir. üstelik en önemli detaylar dalların ve yaprakların kart ve cansız durması yanlış bir seçim olacaktır. tekrar tekrar gül fidanlarının en taze olanını seçin. Bu daha süratli kök salacak ve çiçekler daha dinç bir şekilde açacaktır.

Gül Dikiminde Hangi Toprak Seçilmelidir?

Gül dikmek için toprak seçimini en iyi şekilde sağlamanız gerekir. Gül her toprakta yetişmez ilk önce bunu bilin istedik. Bu yüzden toprağın cinsi, rengi ve yapısı bakımından mineral ve vitaminlerin zengin olduğu bir toprak edinmek en iyisi olacaktır. Bu toprak, hafif kırmızı rengini andıran, killi yumuşak bir topraktır. Yumuşak olmasının en hoş özelliği de dikim sırasında daha sıcacık hareket etmeniz ve gülfidanını dikerken zorlanmamanızdır. Beslenme açısından epeyce güçsüz olan topraklar gülün değerini de öldürecektir. Bu da uzun yıllar gitmesine engel olacak daha ivedi solma ve çürümelerin oluşmasına neden olacaktır. Kireçli topraklar gıda açısından en kuvvetsiz toprak gurubuna girmektedirler. Bol gübre kullanabileceğiniz iyi bir bono seçmeli alanı daha gizli ve elverişli bir ışık halkası getirmelisiniz. Bunun için toprak seçiminde bol gübreli kompost kullanmalısınız. Bu şekilde gül dikme işlemlerinizde daha başarılı sonuçlar alacağınıza inanıyoruz. Gül dikiminde hangi toprak seçilmelidir diyorsanız bunun için özel yapım, besleyici içinde kireç ve taş olmayan yumuşak dokuya sahip olan kırmızımsı toprak seçmenizde üstünlük vardır.

Gül İçin Zorunlu Besinler Nasıl Karşılanır?

Gülün ne dek gıda aldığını ve harcadığını biliyor muydunuz? Gül birçok çiçeğe oranla en çok gıda bitiren çiçek gurubunun içine girmektedir. Bu yüzden her yıl gübreleme işi yapılmaktadır. Gübreleme işinin amacı gülün daha dinç ve uzun yıllar kalıcılığını korumasını sağlamasındandır. Bu yüzden bahçe düzenleme işlerini yapan peyzaj ustaları bu sanatı en iyi şekilde ortaya sererek, doğaya farklı görsellik sanatını yapı ederler. Bu da onların başarılı araştırmalar sonucunda ortaya çıkarttıkları çalışmalardır. Bu yüzden peyzaj ustaları çevre ve bahçe düzenlemelerinde en fazla seçim edilen seçkin ustalar aralarında yer almaktadırlar. Gülleri daha iyi korumak için güz aylarında gübreler sahipleri kadar yanmış gübre ile iyice örtülerek muhafaza altına alınır. Böylece kökler fazla soğuktan korunmuş olur. Bu sayede toprakta bundan payını alarak varlıklı besinleri içine çekmiş olur. Yaza daha güçlü bir gül fidanlarının oluşumu bu şekilde sağlanmış olur. Bakım öncesi ve bakım sonrası ön hazırlığın gül dikme ve öteki çiçek dikme işlerinde faydası epeyce büyüktür. Gül için gerekli besinler nasıl karşılanır diyorsanız ilkbahar ve yaza hazırlık olarak, aynı miktarda iki defa gübre verilir. Bu gübreler sene boyu zenginliğini korurlar. Fidanlarda ise tomurcuk vakti geldiğinde gül şerbeti yapılır. Bu gül şerbeti ile yapay gül gübresi su ile eritilir. sonra bu şerbet ile tomurcuklar sulanır. Şerbetin tadını bölge tomurcuklar ise o besini aldıktan kısa bir vakit daha sonra fazlasıyla çiçek açarak hayata merhaba der. Çiçekler ne kadar değerinde alarak geliştirilirse pek hoş yetişir ve etrafa güzel kokularını saçarlar.

Gül İçin Dikilecek Yerin Önceden Hazırlanmasındaki Önemi

Gül dikiminde azlık ve çokluk alanları bulunur.Dikim olarak yer alanında değişiklikler bulunmaktadır. Ama en güzel tercih eksik bir gül dikimi ile daha dar alanda gül yetiştirmektir. Bu Nedenle alanda sıkışıklıklar meydana gelmeyecek güller daha esnek ve sıcacık hareket edeceklerdir. Dikim işi başlamadan önce bu ön hazırlık süresi bir ay önceden başlanmalıdır. Ekonomik bir şekilde güllerin dikilecek yeri ve ayarlaması önceden yapılmalıdır.40 ve 50 cm dek genişlikte çukurların açılması gerekir. Topraklara arasında minimum 15 cm kadar genişlik olmalıdır. Fazla pozitif genişlik çok bambaşka durmasını sağlayacak bütünlüğü bozacaktır. sonradan yanmış gübre toprağa oldukça çok karıştırılarak tarla usulü kazılarak arada var olan iri taşlar ayıklanır. Bundan Böyle gül dikilmeye hazırlanmış bir pozisyon olarak yerini alır.

Gül Nasıl Budanır Bakımı Nasıl Yapılır?

8645_bilgisitem_2015-05-10_18-06-14Gülü genç ve devingen göstermenin en etkili yolu güllerin budanmasıdır. Budama işlemlerinde serası ve gübresini uyumlu bir şekilde senede bir kere olmak üzere verilmesi gerekir. İklim değişikliğine tarafından budanan güller genelde ocak ve mart ayında uygulanır. Bunun amacı mevsimine göre güle verilen değerdir. Gül her mevsimde farklı bir bilhassa gelişir. Bunun için gül diken ve bakan şahısların aynı zamanda hangi iklimlerde ne vakit ne yapılması gerektiğini de iyi bilmesi gerekir. Eğer güller bahar aylarında budanırsa o güller kuşkusuz çiçek açmaz. Çünkü budama işleri başlıca soğuk aylarda gerçekleştirilir. Güllerin cinsine kadar dikim yapmalı ve mevsimine tarafından budama işlemlerini gerçekleştirmelisiniz. Mesela; minyatür güllerin dikiminde 30 cm çukurluk yeterli bir yüksekliktir. Çünkü çoğunlukla minyatür güller süs amaçlı yetiştirilen cinse girmektedirler. Melez nehir ve ya demet gülleri boylarında ise kullanacağınız derinlik en az,45-60 cm arasında olmalıdır. Tabi oysa bunlar irtifa uzunluklarına kadar çukur derinlikleri başkalaşım gösterebilir. Kısa 45-60 arası, Orta irtifa,60-75 cm arası, uzun zirve,75-1 metre arası değişmektedir. Çalı ve sarmaşık güllerde ise ortalama derinlik boyu, en küçüğü 50 cm den başlayıp,1.5 ve 2 metre arası değişim göstermektedir.

Gül Sulandırma İşlemleri Hangi Sıklıkta Yapılmalıdır?

Gül bakım işlerinde titizliğin ve bakımın önemi epeyce büyüktür. Çok pozitif sulanmayan güller anında kurumaz. Bunun nedeni zengin bir toprak içinde beslenmesini sürdürmesidir. Fakat su eksik olursa tomurcuk uygun sayar ve ufak kalır gelişmez. Bunun için her bitki gibi güllerinde su ihtiyacı vardır. Bunu düzenli bir şekilde yapmanız gerekir. Örneğin teni fideler ahenkli bir şekilde sulanmaz ise derhal kurumaya döner. Haftada en düşük 2 kez gül çukurları sulanmalıdır. Saksıda olan güllerin su ihtiyacı her gün az bir arz edinmek şartıyla sulanmalıdır. Gül dikimi ve gül bakımı için gerekli bilgiye ve titizliğe sahip olmanız gerekir.

Litaratür:
nasilyapilmali.com

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ