Nicealem Güncelden Bilimsele

Boşanmada Mal Kaçırma

Boşanmada Mülk Kaçırma Hakkında Bilgi

Ilk Kez mal rejiminin tasfiyesi kural olarak boşanma, ölüm ve şuan hatırlayamadığım ancak MK da yazar sebeplerle mümkündür.

4721 sayılı Türk Medeni Kanununun yürürlüğe girdiği 01.01.2002 tarihine kadarki dönemde geçerli rejim mülk ayrılığıdır. Bu tarihten sonradan ise, edinilmiş mallara katılma rejimi geçerlidir.Edinilmiş mallara katılma rejimi; edinilmiş mallar TMK m. 219 ile eşlerden her birinin bireysel mallarını kapsar.

Mal rejiminin başlangıcında eşlerden birine ait bulunan malvarlığı değerleri o eşin bireysel malıdır.

Eşlerden biri, diğerine ait malın edinilmesine, iyileştirilmesine ya da korunmasına hiç veya yerinde bir karşılık almaksızın katkıda bulunmuş ise, tasfiye esnasında bu malda ortaya meydana çıkan değerinde artışı için katkısı oranında alacak hakkına sahip olur.

Şikayetçi, davalıya ait bireysel malın edinilmesi sırasında ziynetlerini bozdurarak ve babasından aldığı parayı koyarak katkıda bulunduğunu, katkısının, malın o tarihteki rayiç değerinin üçte biri oranında olduğunu ileri sürdüğüne kadar, arzu, Türk Medeni Kanununun 227. maddesine dayanmaktadır. Bu madde ise Aile Mahkemelerinin görevine girmektedir.

 
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ