Nicealem Güncelden Bilimsele

Bağımlı Kişilik bozukluğu

Bağımlı Şahsiyet bozukluğu tedavisi,Bağımlı Şahsiyet bozukluğu testi,Bağımlı Kişilik bozukluğu nedir,Bağımlı Kişilik bozukluğu belirtileri,Bağımlı Karakter bozukluğu tedavi

Bağımlı Kişilik bozukluğu; insanların kendisini terk edeceği korkusuna niçin olacak şekilde fazla düzeyde başkalarının varlığına ihtiyaç duymasıdır..

Aşağıdaki belirtilerden enaz beşinin varlığıyla birlikte, erişkinliğin erken dönemlerinde başlayan sakin, neredeyse başkalarının kuyruğu gibi olmaya ve insanların kendisini terk edeceği korkusuna niçin olacak şekilde fazla düzeyde başkalarının varlığına ihtiyaç duyma ile seyreden karakter bozukluğu durumudur.

1-Başka kişilerden hafıza, teklif, yardım almadığında küçük şeylerde bile karar vermekte zorlanma

2-Hayatin pek çok farklı alanlarında sorumluluk sahibi olmak ve bunları gerçekleştirmek için başkalarının yardımına gereksinim duyarlar.

3-Diğerleriyle ayni doğrultuda düşünmese bile onların tepkilerini çekerim ya da dostluklarını yitiririm diye bambaşka görüşte olduğunu ifade edememe

4-Planlarını hayata geçirme veya kendine karsı güvensizliğinden bir isi kendi basına gerçekleştirmekte güçlük algılama.

5-Etrafındakilerin yanında olup, kendine takviye vermesi için , akla gelmeyecek ve uygunsuz şeyleri bile yapmaya çalışmak.

6-Kendi basına bir şeyler yapamayacağı, kendini yöneticilik edemeyeceği seklindeki yoğun endişeleri sebebiyle, yalnız basına kaldığında kendini çaresiz, huzursuz veya rahatsız hisseder.

7-Kendini güvende ve kuytu hissettiği , yakın bir arkadaşlık, ahbaplık,arkadaşlık ilişkisi herhangi bir nedenle bittiğinde , hemen kendine bakim ve yardım sağlayacak diğer birilerini aramaya baslar.

8-Kafası kendi basına ,yapayalnız ve yardımsız bir durumda bırakılacağı seklinde yoğun endişeler ile doludur.

En minik kararları ve seçimlerini bile başkalarına danışmadan alamazlar ( yiyip içecekleri şeyler, giyecekleri giysiler gibi her konuda ) Pasif kalmaya eğilimlidirler. Sorumluluk almak,, birsele başlatmak, herhangi bir aktivitede rol elde etmek için başkalarının destek ve yardımını isterler.

Kararları konusunda es, anne-baba ve dostlarının ufak çocuğu gibi hareket edip, bağımlı hissederler, kendi kararlarını onların vermelerini isterler. Onların arzu ve davranışlarına kendilerinden uzaklaşabilecekleri endişeleriyle karsı gelemez, tepki gösteremez, kızamazlar. Bağlantıyı gözetmek için fazla tavizler verirler. Bu uğurda sözel, somut ,cinsel tacizlere boyun eğebilirler. Çevrelerinde isleri kendilerinden iyi yapacak başkalarının olduğu düşüncesi ile ise başlamayıp, beklemeyi yeğlerler. Dışarıda kendilerini aciz, yetersiz, kuvvetsiz, beceriksiz olarak sunarlar. Diğer bir kişinin sorumluluğu ve etkisi altındayken ise yeterli bir alıştırma gösterebilirler. Yalnızca tek kalmamak için kayda değer gördükleri şahısların yanından ayrılmazlar, onları izlerler.

Genelde kötümser bir bakış acısına sahiptirler. Kendi özellikleri , varlıkları veya becerilerini önemsiz görmeye meyillidirler. Kendilerine hakaret anlamında küçük düşürücü yönde kendilerini yargılarlar. En ufak bir olumsuzluğu, eleştiriyi temel alarak bu düşüncelerini desteklemeye çalışırlar.Karar aşamalarında sıkıntılı, huzursuz, sinirli hissederler. Çevresel ilişkileri bağımlı oldukları eksik sayıda birey ile kısıtlıdır.

Beraberinde görülen bozukluklar arasında depresif bozukluklar, düzen bozuklukları, yaygın anksiyete bozukluğu, karakter bozuklukları ( özellikle sınırda, utangaç ve histrionik k.b.) gelmektedir.

Öz bildirim ölçeği verilerek yapılan bir araştırma sonuçlarına göre % 15 oranında bu rahatsızlığa rastlanmıştır. Kadınlarda erkeklere göre 3 kat daha çok teşhis konmaktadır. Ailenin en ufak çocuğunda rastlanma olasılığının daha fazla olduğu gözlenmiştir.

Oluş sebepleri:

Aşırı müdahaleci, evhamlı anne- babanın çocuğun egemen ve hakkini arayan davranışlarını eleştirici ve cezalandırıcı bir şekilde baskılamaları ile oluştuğu düşünülmektedir. Çocuk sonraları özgürlüğün ailesinin sevgi ve desteğini kaybetmeye yol açacağını düşünmekte ve onlara yapışmaktadır. Yine ayni şekilde annenin aşırı kollayıcılığı da bu duruma zemin hazırlamaktadır. Bağımlı karakter uzun sureli vücutsal hastalıklar ve çocuklukta sevgi eksikliği yasayanlarda da bariz olarak pozitif görülmektedir. Bu kişilerin aile yapılarında duyguların ifade edilişi kısıtlıdır ve çocuk üstünde yüksek düzeyde denetleme bulunmaktadır.

Tedaviye gerilim, depresif ve vücutsal yakınmalar ile başvururlar.Bireysel terapiden üstünlük görürler.

 
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ