Nicealem Güncelden Bilimsele

Anksiyete Tedavisi Bitkisel İlaçlar

Anksiyete Tedavisi Bitkisel İlaçlar
Depresyonun bitkilerle tedavisi
Anksiyete Bitkisel Tedavi

Herkesin zaman zaman efkarlandığını söylemeye lüzum yok.Bununla birlikte, depresyon şiddetini hiçbir şekilde yitirmeyen önemli bir bozukluktur. Eğer buhran haliniz sürekliyse, tedavisi için bir doktora başvurmanız gerekir. giderken, size yaran olacak bir takım ot gibi yaşama de mevcuttur.

Anksiyete Tedavisi ve Yaygın Anksiyete Bozukluğu Tedavisi İçin Nebati Öneriler. Anksiyete rahatsızlığında anksiyete ile birlikte görülen can sıkıcı hisleri yatıştırma durumunda doğal nebati ilaçların kullanımı az değildir.

Anksiyete rahatsızlığı çoğu batı ülkesindeki en yaygın ruh sağlığı meselesidir ve anksiyetede bitkisel ilaç kullanımı son zamanlarda fazla dikkat çekmektedir.

Anksiyete rahatsızlığında daha az ast etki göstermeye yatkın olan nebati tedaviler, tiryakilik yapmaya daha az yatkındır ve tedavide yardımcı etkileri bulunmaktadır.

Mayıs papatyası (Chamomilla recutita)

Asap sistemi üzerin yatıştırıcı etkisi vardır. Amerika ’da yapılan ve sonuçları Journal of Clinical Psychopharmacology dergisinde yayınlanan araştırma sonucuna göre standardize edilmiş papatya özütünün hafif – orta derecedeki üzüntü ve huzursuzluk durumlarında yardımsever olabileceğine dair denek veriler saptanmıştır.

Burada uyarı edilmesi gereken husus kullanılan bitkinin chamomilla recutita yani mayıs papatyası olmasıdır. Çünkü aktarlarda mayıs papatyası olarak papatya güya bitkiler satılmaktadır ve de bunların zehirli olma ihtimalleri bulunmaktadır.

Melisa Bitkisi

Melisa bitkisi özü hafif bunalım ve stresde kullanılan bir bitkidir. Asap sistemini gevşetici ve uykuyu kolaylaştırıcı etkisi bulunmaktadır.

Şerbetçi Otu (Humulus lupulus)

Esas olarak bu nebati hap bir yatıştırıcıdır ve sıkça uykusuzluk ve sinirsel gerilimi çare etmede tesirini arttırmak için çarkıfelek bitkisi ile bir araya getirilir.

Son zamanlarda yapılan bir Alman araştırması benzodiazepine bir alternatif olarak, şerbetçi otunun ve kedi otunun geçerli bir alternatif sağladığı sonucuna vardı. Alman Sıhhat Bakanlığının bitkisel preparatların hazırlanması ve ruhsatlandırılmasından sorumluluk sahibi E Komisyonu uykusuzluk için şerbetçiotunun kullanımına onay vermiştir.

Sarı Kantaron (Hypericum perforatum)

Sarı Kantaron depresyon ve anksiyete gibi sorunlarda kullanılmaktadır.

Bu antidepresan bitkisinin hafif etkisi, tüm tıbbi bitkilerin en popülerlerinden biri olmasını doğuruyor ve anksiyete tedavisi üzerinde düşünüldüğünde en güvenilir bitkidir. Sarı Kantaron hafif bir sakinleştirici olmanın fazladan bir yararına sahiptir ve uykusuzluk tedavisinde muavin olabilir.

Çarkıfelek (Passiflora incarnata)

Çarkıfelek bitkisi uyku proplemleri, çabuk sinirlenme ve yaygın anksiyete bozukluğu sorunlarında kullanılmaktadır.

Çarkıfelek asap sistemi üstünde düzeltici bir etkiye sahiptir ve bilhassa anksiyete ve uykusuzluk için önerilir. Anksiyete tedavisinde alışılmışlık yapmayan şekliyle bilinir. Bu nebati hap tesirinde büyük ölçüde ılımlıdır ve valerian kullanmadan önce anksiyete ile birleşmişmiş uykusuzluk için düşünülmelidir.

Bu bitkinin 400 öbür çeşidi olmakla beraber kullanılan cins Passiflora incarnatadır. Hap hammaddesi olarak kullanılmaktadır. Tedaviye karşın bu cins kullanılır. Öteki çeşitleri eksik ya da etkisizdir.

Tablet ve şurup olarak eczanelerde satılmaktadır.

Çarkıfelek tek olarak kullanıldığı gibi şerbetçiotu, kediotu ve mayıs papatyası gibi bitkilerle kombine edilmiş ürünler de mevcuttur.

 
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ