Nicealem Güncelden Bilimsele

Ahmet Hikmet Müftüoğlu Çağlayanlar

Ahmet Hikmet Müftüoğlu Eserleri
Çağlayanlar Kitabı
​IMG

Ahmet Hikmet Müftüoğlu (1870 –1927)
Çağlayanlar
Türü: Hikaye
Ötüken Neşriyat
Sayfa Sayısı: 144
Ahmet Hikmet Müftüoğlu, Ulusal Edebiyat Akımının önde gelen yazarlarındandır.
“Çağlayanları bir kitap tanıtma yazısının tanıdık ölçülerine göre inceleyip, değerlendiremem; elimden gelmez. Sırf aklının sağlamlığına güvenip yazanın noksanını bulmak güç değildir, yalnız öğrendiğini satanın yanlışını yakalamak daha da kolaydır. Ama aşk ile coşan bir Çağlayanın sürükleyici gücüne karşısında kim durabilir! Müftüoğlu Ahmet Hikmet, güya bir kitap yazmamış da sayfalarının arasına yüreğini yerleştirmiş. Hâlâ diri bir yürek, hâlâ büyük bir kalp! Öyle bir yürek ancak, katıksız bir imanın beslediği baki ve kocaman bir sevgi ile çarptığını hâlâ duyabilirsiniz; hemen hemen hiç bir kabiliyetiniz kalmışsa, ıstırabı ile hâlâ tutuşabilirsiniz; Böyle bir kitap için ne yazılır, hele bencileyin bir garip ne yazabilir… Hiç!.. Yalnızca okunmasını isterim.”

(Şampiyon Erdem)​

Çağlayanlar ’da bulunan hikayeler tamamen vatani ve ulusal duygularla yazılı nesirlerdir. Trablusgarp Savaşı dolayısıyla kaleme aldığı Padişahım Alınız Menekşelerimi, Veriniz Gülümü adlı hikayesi, Anadolu insanının mert ve devasa yapısının dile getirildiği Üzümcü hikayesi, Göç destanından alınan bir konu etrafında oluşturulmuş Altın Ordu hikayesi gibi konusunu Türk destanlarından, Türk tarihinden ve şahit olduğu Trablusgarp, Balkan, I. Dünya ve Kurtuluş Savaşlarının uyandırdığı derin duygu ve acılardan alan ve toplam 18 hikayeden oluşan Çağlayanlar halka milli ve vatani bir şuur kazandırmak nedeniyle da kaleme alınmıştır.

Yazar; Çağlayanlar adlı yapıtında Türk tarihinin çeşitil dönemlerini, bu dönemlerdeki acı olayları, ahali bağlamında ele aldı. Birçok süre süse, yapaylığa ve laf kalabalığına kaçan biçimiyle genç yazarları etkiledi. Dilin arıtılması, yazım kurallarının saptanması gibi konularla yakından ilgilendi.

Ahmet Hikmet Müftüoğlu, Milli Edebiyat Akımının önde gelen yazarlarındandır.

“Irtifa, büyüklük, incelik, derinlik gibi ruhu cilalandıracak duyguların halka böylece yabancı gelmeyecek sözcüklerle anlatılmasının ve millet bireylerinin düzeyinin Avrupa halkı seviyesine yükseltilmesine çalışılmasının” yazan ve şairler için milli bir tahsis olduğuna inanan Ahmet Hikmet, “Çağlayanlar” adlı kitabında topladığı öykülerinde, milli duyguları çoşkunlukla dile getirir. Kitapta kimi öyküler, türün özelliklerini zorlar, konuşma biçimine bürünür.

Bu kitapta yazarın, “Çağlayanlar” adlı yapıtındaki öykülerinin yanı sıra, öteki kitaplarında bulunmayan altı öykü ile bir monolog yer almaktadır.
​IMG

 
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ