Nicealem Güncelden Bilimsele

Ağız Kokusu Sinüzit Habercisi Olabilir

Uzmanların belirttiğine tarafından ağız kokusu da sinüzitin habercisi olabiliyor. Genel Olarak karakteristik bir baş ağrısı ile ortaya çıkan sinüzitten geniz akıntısı dışarıda ağız kokusu da belirtiler aralarında sayılmaktadır. Kronik sinüzit hastalığı olan kişilerde öksürük ve ağız kokusu sıklıkla rastlananlar aralarında yer alıyor. Yalnızca baş ağrılarına odaklanmanın dürüst olmadığını belirten Kulak Burun, Boğaz doktorları baş ağrısı belirtisinin kronik yok, akut artan sinüzit hastalıklarında görüldüğünü de ekliyorlar. Özellikle kronik sinüziti olmayan kişilerde daha sıklıkla ağızda fena koku oluşması ve aynı zamanda öksürük belirtilerinin görüldüğünü bildiriyorlar. bundan başka kronik sinüzit hastalığı yaşayanlarda sene boyunca geniz akıntısı şikayeti devam ederken, burun tıkanıklığına paralel olarak ağız kokusu şikayeti de en sık görülen belirtiler arasında yer alıyor.

Sinüzit ve Çeşitleri

Sinüs iltihabından kaynaklanan sinüzit hastalığı iki şekilde değerlendirilmektedir. Akut büyüyen sinüzitler ve kronik sinüzitler olarak sınıflandırılabilirler. Akut çoğalan yani yeni oluşmaya başlayan sinüzitin tedavisi fazla daha kolaydır ve hasta adamakıllı iyileşebilir. Akut türün dışında aralıksız tekrarlayan ve ameliyat gibi tedavi yöntemleri uygulanan kronik sinüzit ise sinüslerde sıklıkla enfeksiyon olduğunun göstergesidir.

Sinüzit belirtileri içinde akut olan türde ortaya çıkan bulgular çoğunlukla şiddeti yüksek rahatsızlıklardır. Enfeksiyona emrindeki gelişen önemli ağrılar oluşur. Kişide burun tıkanıklığı baş gösterir ve anı zamanda koku almada zayıflama görülür. Baş ağrılarında tipik olarak ön tarafa içten eğildiğinde yüksek bir artış yaşanır. zaman zaman yüzde şişme ve burun kanaması gibi belirtiler de sinüzitin varlığına muhabere eder. Bütün bu belirtilere ek olarak kişide ağız bölgesinde ve dişlerde meydana gelen fena koku da ortaya çıkmaktadır. Her iki tip sinüzit hastalığında da öksürük görülmektedir. Kronik hastalığı olan kişilerde öksürük oldukça uzun sürerken baş ağrısı daha hafif seyreder. En çok can sıkıntısı veren geniz akıntısı ve öksürük şikâyetleridir.

Ağız

Sinüzit İçin Tezgâhtar Tedaviler ve Besin Destekleri

Son yıllarda bitkisel tedavi yöntemleri uygulanan sinüzit hastalığına Afrika sardunyasının köklerinden yapılan bitkisel ilaçlar damgasını vurmaktadır. Köklerden elde edilen özün günde 3 kere suya 30 ar damla halinde karıştırması ile tedavi yoluna gidilmektedir ve genellikle erişkin hastalarda kullanılan bir yöntemdir.  Sinüzit ile birlikte akut bronşit hastalıklarına ve soğuk algınlıklarına da iyi gelen damla meyve suları ile karıştırılarak da tüketilebilir.

Sinüzit belirtilerinin değil olmasında etkili olan bir başka bitki de Asya kökenli Andrographis ’tir. Sibirya Ginseng ’i ile birlikte elde edilen nebati tedavi yöntemi, böylece fazla boğaz ve baş ağrısı, burun tıkanıklığı gibi şikayetlere iyi gelmektedir. Özellikle Ekinezya bitkisi ile birlikte kullanılan Goldenseal de, üst solunum yolu enfeksiyonları için alternatif bitkisel tedavi seçenekleri aralarında yer almaktadır.

Buhar banyosu olarak dilekçe şekli olan bir öteki nebati çare usul, ise Mayıs Papatyası ’dır. Sıcak suda kaynatılan papatyanın buharından yararlanılır. Astragalus bitkisi ise Çin ’de yüzyıllardır kullanılan ve üstteki solunum yolu enfeksiyonlarına iyi gelen bir diğer bitkidir ve çoğunlukla alternatif muavin tedavi yöntem olarak kullanılmaktadır. Sinüzit hastalığına iyi gelen besinler aralarında ananas sayılabilir. Bilhassa ananas suyu tedavide kullanılan bilindik bir yöntemdir. Ağrılı sinüzit vakalarında ise nane yağı masaı yapılarak ağrıyan bölgenin rahatlaması sağlanabilir. Nane yağı dışarıya masaj için kullanılabilen bir diğer bitki ise Okaliptüs yapraklarıdır. Epeyce etkili olan Okaliptüs, ağrıların kısa sürede dinmesini sağlamaktadır. Haşlanmış maydanoz ve ebegümeci karışımı da şiddetli ağrılarda burundan çekilerek çare sağlayan diğer bitki örtüsü aralarında yer almaktadır. Limon suyu ve bir kadeh suyun içerisine karıştırılmış olan kekik yağını buruna sürüklemek de sinüzit hastalığı için iyi gelen yöntemler arasındadır. bununla birlikte hatmi yaprağı ve altın başak bitkilerine ek olarak orman sarmaşığı bitkisinden hazırlanan bir nehir da çoğunlukla tüketildiğinde sinüzit hastalığına iyi geldiği görülmüştür.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ