Güncelden Bilimsele

Üniversitelere kayıt Tarihleri 2017

​IMG
Üniversite tescil için zorunlu belgeler
Üniversite kayıtları ne zaman başlıyor 2017
Üniversiteyi kazanan adayların tescil işlemleri tüm üniversitelerde 5-9 Eylül 2017 tarihleri aralarında yapılacak.

Üniversitelerdeki her program için bambaşka tescil tarihi belirlendiğinden, adayların imtihan sonuç belgesinde belirtilmiş tarihte tescil yaptırmaları gerekiyor. Belirtilen tarihte kayıt yaptırmayan adaylar tescil hakkını kaybedecek.

Ölçme Seçme ve Yatırma Merkezi (ÖSYM), üniversiteyi kazanan adayları belirten fotoğraflı imtihan sonuçlarını, adayların yerleştirildikleri yükseköğretim programlarının alt olduğu üniversite rektörlüklerine elektronik ortamda gönderdi.

Üniversitelere tescil hakkı şampiyon adayların, şu belgelerle birlikte ilgili üniversiteye başvurmaları gerekiyor:

– Adayın mezun olduğu ortaöğretim kurumundan aldığı diplomanın aslı ya da yeni tarihli mezuniyet belgesi,

– Namzet 0,15 katsayısından veya ek puandan yararlanarak veya sınavsız geçişle yerleştirilmiş, ama alanı diplomasında veya mezuniyet belgesinde belirtilmemişse hangi okul ve alandan mezun olduğunu gösterir resmi doküman

– 12 adet 4,5 cm x 6 cm boyutunda resim

– Katkı payının ödenmesiyle ilgili doküman

– Kayıttan önce belirlenip üniversite göre ilan edilecek diğer belgelerin aslı ya da üniversite tasdikli suretleri.

ASKERLİK DURUMU

ÖSYS ile bir yükseköğretim programına yerleşen yükümlülerin askerlik durumları, üniversiteler tarafından http://kamu.turkiye.gov.tr internet adresinde görülebilecek.

Adayların askerlikle ilgili sorunları için askerlik şubelerine, kredi konusunda ayrıntılı veri için de üniversite rektörlüklerine veya Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumuna başvurmaları gerekiyor.

Anadolu Üniversitesi Merkezi Açıköğretim Programlarını kazanan adaylar, kayıt işlemleri ve kayıt tarihi için Anadolu Üniversitesi Rektörlüğüne başvuracaklar.

KAYIT UYARILARI

Adayların kayıt için bana kalırsa kendilerinin ilgili üniversiteye başvurması gerekiyor. Postayla tescil yapılmayacak. Tescil için istenen belgelerin onaysız sureti ya da fotokopisi kabul edilmeyecek. Ama aslının getirilmesi suretiyle üniversite göre onaylı örneği kabul edilecek. Belgeler eksik ise tescil yapılmayacak. Belirtilmiş tarihler aralarında kaydını yaptırmayan namzet, herhangi bir yargı iddia edemeyecek.

Yükseköğretim kurumları, tescil yaptıracak adaylardan sağlık durumu kurulu raporu isteyebilecek. Üniversiteler, gerçeğe tutarsız beyanda bulunarak kayıt yaptıran adaylar hakkında gerekli yasal işlemleri yapmaya yetkili olacak.

Üniversitelere merkezi yerleştirme işlemiyle bir yükseköğretim programına kayıt hakkı şampiyon adayın kaydını yaptırabilmesi, ilgili yükseköğretim kurumunun aradığı tüm koşulları taşımasına tabi bulunuyor. Adayın internet ortamında bir programı kazandığının yazılı olması bu adaya, ilgili programın öngördüğü diğer koşulları taşımadan kayıt yaptırma hakkı vermiyor.

Sağlık Durumu muayenesi, bedensel yetersizlik, mülakat sınavını kazanamama ve intibak eğitiminin olumsuzluğu gibi başvuru sırasında bilinemeyen bir nedenle yerleştirildiği programa kaydı yapılamayan öğrencilerin durumları, ÖSYM Başkanlığınca değerlendirilecek. Bu öğrenciler, alt tercihlerinden puanlarının elverdiği programlara (burslu programlar hariç) kayıtlar tamamlandıktan sonraki ilk 1 ay içinde başvurdukları takdirde yerleştirilecekler.

Yükseköğretim Programları Kontenjanları ve Kılavuzundaki Tablo-6’ya kadar 0,15 katsayı ya da ilave puan veya sınavsız geçişle bir yükseköğretim programına yerleştirilen aday, kayıt sırasında okul türü veya alanını belgelendirmek zorunda olacak. Tablo-6’da yer alan mektep türü veya alandan mezun olduğunu belgelendiremeyen namzet, yerleştirilmiş olduğu programa tescil hakkını kaybedecek.

bağımsızlık > 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.