Güncelden Bilimsele

Tarihi Rüyaların Anlamları

Tarihi rüyalar ifade edilirken, tek başına görülen rüyaya odaklanmak doğru bir yaklaşım değildir. Rüyanın içindeki diğer eylemler ve nesneler de dikkate alınmalı ve bir iyice yorumlanmaya çalışılmalıdır. Bu açıdan bakıldığında rüyada tarihi bir olay görülmüşse, yalnızca bu olayın ne ifade ettiğine bakmak yerine, o durum hangi tarihte olmuştur, hangi mevsimde olmuştur, nerede olmuştur, olayın kahramanları kimlerdir, tarihi oluşturan sayıların bir anlamı var mıdır, vb. çoğu nesnenin yorumları da harmanlanarak rüya o şekilde yorumlanmalıdır.

align=”center”> align=”center”>

Elbette genel girişim tarihlerin, kayıtlı bir zamanı muhabere ettiği yönünde olmuştur. Tarihi açıklayan tüm sayılar bir bir anlatım tarzı edilir. Unutulmamalıdır ancak rüyalar tekrar tekrar ileride olabilecek olaylar hakkında ipuçları verecek değildir. Jurnal yaşantı içinde o günlerde yaşanan ne varsa rüyalara girebilir. Bir rüyayı yorumlamak, en az kahve falına görmek kadar hüner gerektiren bir iştir. O anda söylenecek şeyler, yıllardan beri biriktirilen bilginin ve deneyimin sonucudur. Fakat herşeye karşın rüyayı deyiş eden, kompleks ve içinden çıkamadığı bir rüyayı yorumlamakta zorlanıyorsa, en güzel teşebbüs rüyanın iyimser olarak yorumlanmasıdır.

align=”center”> align=”center”>

Rüyada İstanbul ’un Fethini Görmek

Diyelim fakat bir kimse rüyasında İstanbul ’un fethini fark etti. O sırada kendisi de surlara tırmanıyordu, savaşıyordu ve sonunda Fatih Sultan Mehmed ile birlikte Ayasofya ’ya dürüst yürüyordu.

İstanbul ’un fethi, bir çağın kapandığı yeni bir çağın başladığı, insanlık tarihi açısından çok kayda değer bir durum. Bu rüya yorumlanırken, çok yakın zamanda o kimsenin yaşantısında çok önemli değişikliklerin olacağı ifade edilir. bundan başka rüyada Fatih Sultan Mehmet ’in görülmüş olması, o kimsenin büyük sıkıntılarla yüzyüze kalacağı, ancak gösterilecek mücadele ve dayanma ile bunun üstesinden geleceği biçiminde yorumlanır. Bunun yanında fatih, sözcük olarak fetheden demektir. Rüyada Fatih ismini duymak, rüyayı görebilen bekar bir kız ise, yakında bir erkeğe gönül vereceğine, bekar bir erkek ise güzel bir bayanla karşılaşacağına işarettir.

Gelelim sene konusuna. Rüyadaki olay 1453 yılında geçiyor. Rüyayı görebilen birey o yılı yaşıyor. genellikle rüyalarda eski bir yılı görmek, ruh halinde ortaya çıkacak değişikliklere ya da başkaları ile yaşanacak sıkıntılara işaret eder. Oysa rüyada görülen sene bir zorluk, uğraş içeriyorsa, ancak rüyada görülen bir savaştır, bu rüya genelde hayra yorulur.

Rüyada Kurtuluş Savaşı ’nı ve Atatürk ’ü Görmek

Diyelim ki bir kimse rüyasında kendisini Kurtuluş Savaşı ’nda Atatürk ile birlikte gördü. Siperlerde, top mermileri aşağı, süngü savaşları yapıyordu. Derken başarı kazanılır, düşman kaçar.

Önce rüyada görülen savaş, rüya gören kişinin yaşamla mücadelesini ifade eder. Savaş kazanılmışsa, o kişinin de kazancının artacağı, işinin büyüyeceği, mutluluğunun ve aile huzurunun artacağı şeklinde yorumlanır. Rüyada kılıçla savaştığını görmek, oysa rüyada süngü savaşı görülmüştür, meslek yaşamında rakiplerini fazla geride bırakacağına işarettir. Rüyada görülen silahlar, o kişinin itibarının yükseleceği şeklinde değerlendirilir. Tabanca, güvenlik ve kurtuluş olarak yorumlanır. Rüyada düşman bakmak ise egzersiz hayatındaki her türlü güçlüğün üstesinden gelineceği ve başarıya ulaşılacağı şeklinde yorumlanır. Rüyada düşman görmek daima hayra yorulur. İşteki sıkıntılı insanlara sonunda laf geçirmeye başlanacağına işarettir.

Kurtuluş savaşı 1922 yılında olmuştu. Bu ise yine hayra yorulur. Çünkü genellikle rüyada çift rakamlı yılları görmek hayra yorulurken, tek rakamlı yıllar sıkıntıya ve üzüntüye işarettir.

Atatürk, kararlılık, güç, devrimcilik, ülkesini ve milletini hoşuna gitmek, çağdaşlık ifadesidir. bu nedenle rüyada Atatürk ’ü bakmak, inisiyatif kullanma, zor, yetki ve teftiş yeteneklerinin güçleneceği şeklinde yorumlanır.

Sonuç

Görüldüğü gibi tarihi rüyalar yorumlanırken, o rüyada görülen öteki olaylar, kişiler, yer, tarih ve nesneler tamamen dikkate alınırsa, açıklama daha bir amaç kazanacaktır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.