Güncelden Bilimsele

Sosyal Ağların Sırları – 3

Sosyal Ağların Sırları yazı dizisine devam ediyoruz. Sosyal Ağların Sırları 2 adlı yazımızda sosyal ağlarımızda abone veya dost çevremizle ilişkilerimizi nasıl yönetmemiz gerektiğinden bahsettik. Bu bahsettiklerimiz hayran ve takipçi sayılarınızda da yükselme sağlayacaktır. Bu yazımıda hayran ve takipçi arttırmada farklı tekniklerden bahsedeceğiz.

Twitter Takipçi Arttırma ve Iletişim Kurma Yolları
Twitter’da halk sizi nasıl bulabilir? sorusunu cevaplarsak sanırım takipçileri arttırmanın formülünü de vermiş olacağız. Halk Müziği bizi nasıl bulur?
1- ismimizi aratır/ rumuzumuzu aratır
2-Hashtag
3-Fikir uyumu ve geri takip
4-Resim Paylaşımı

Bu 3 maddeden 2. ve 3. madde üzerinde duracağım. Çünkü 1. madde bizi tanıyan veya merak eden azınlıktaki kitlenin peşine düşüp takip etmesini sağlayan bir madde. Öteki maddeler ise takipçi sayılarımızı daha seri arttırabilecek bir yol.

Hashtag
Twitter’daki etiket sistemine hashtag deniyor kısaca. Hashtag kullanarak ilgili kelimelerde arama yapanların da karşısına çıkma şansımız fazla yüksek. Bilhassa TrendTopic (TT) konularına göz atın. Bu konularda kullanılan hashtaglarda sizde tweet atmaya başlar atılan tweetlere cevap yazarsanız etkileşiminiz artar. Etkileşiminizin artması derhal birilerinin sizi peşine düşüp takip edeceğini de göstermez. Kullandığınız gündem hashtagında çarpıcı cümleler yazmanız gerekir çünkü ırk bambaşka olanları peşine düşüp takip eder.TrendTopic bölümünü mutlaka kullanın. Vaktinizi atılan tweetlere pozitif cevaplar atarak değerlendirin. tekrar tekrar olumlu yazmanız gerekmez burda. Aksi bir tweet karşı taraf düşünceye sahip kitlenin alaka odağı olmanızı sağlayıp retweet edilmenize de yardımcı olur. Tutarsız hareketler çok tepki çekebileceği gibi fazla takipçi de çekebilir.

Çalıştığınız bir sektör ile ilgili hashtag kullamınız bu sektöre ve hashtagları peşine düşüp takip eden kitle kadar görülmenizi ve takip edilmenizi sağlayabilir. Mesela arama motoru optimizasyonu ile ilgili tweeet atacaksınız. Tweet atarken hashtagımızı mutlaka yazıyoruz. Örn: #Seo tek bir bileşen ile çözülebilecek bir algoritma değildir. #Backlink etkisi sektörel olmalıdır. gibi bir tweet atarak bu sektörde olan veya ilgisi olan hedefli takipçi sayınızın artmasını da sağlar.

Siz peşine düşüp takip edildikçe başkalarının profillerinde Kimi peşine düşüp takip etmeli bölümünde de önerilmeye başlanacaksınız. Takipçilerinizin yüksek sayıda takipçisi varsa ve popülerse bu size üstünlük katacaktır.

Akıl Uyumu ve Geri Peşine Düşüp Takip
Yaptığınız işe ya da ilgilendiğiniz alanlara yerinde aramaları yaptıktan sonra arama sonuçlarında cevap yazar şahısların attıkları tweetlere yanıt yazın. Kullanıcılarla iletişim kurmaya çalışın. Hepsi sizi takip etmez lakin fazla yaklaşımlarınız size yeni takipçiler kazandırabilir.
Hem insanları takip ettikçe onlarda sizi geri peşine düşüp takip etmeye başlar. Geri takipleri hız yapmak için mutlaka yazdıkları tweetlere birkaç yanıt yazın ve iletişiminiz olsun.

Fotoğraf Paylaşımı
Hashtag ile attığınız tweetlere resim eklediğinizde arama sonuçlarında sol kısımda ilgili resimler gözükecektir. Tıklandığında resmin büyük hali ve aşağı gönderen birey yazacaktır. Paylaştığınız resim cazibeli ve zekiceyse mutlaka kullanıcılar profilinizi ziyaret edecektir. Gündemi peşine düşüp takip edin, takip de kalın.

Bir sonraki yazımıda Facebook’ta hayran ve abone arttırma tekniklerinden bahsedeceğiz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.