Güncelden Bilimsele

Müzik ve kişilik ilişkili mi?

İnsanların dinlediği müziğe tarafından kişiliklerinin saptanabileceği üstüne yapılan yorumları duymuşsunuzdur. Acaba bu teorinin realite payı nedir? İpodunuzdaki listeye bakan millet hakkınızda bilgi sahibi olabilir mi? Sevdiğiniz müzik türü ruhsal değişkenliğinize göze çarpan eder mi? Müzik ve kişilik hakkında yapılan tüm spekülasyonların ötesinde psikolojinin ne dediğine bakalım. 

Psikolog Jason Rentfrow ve Sam Gosling dinlediğiniz müziğin kişiliğinizi yansıttığını ileri sürüyorlar. Bu konuda yaptıkları araştırmalarda sıklıkla gözlemledikleri bazı sonuçlara ulaşmışlar. Onlara göre yalnızca dinlenen müzik türüne bakarak kişilik varsayım edilebilir. Teori birebir kişilik profili çıkarılamasa da, kişiliğimiz hakkında bazı ipuçlarına ulaşılabileceğini söylüyor. 

Bir araştırmada katılımcılara en sevdikleri 10 müzik dinletilmiş, bu listeye tarafından tahminler yapmaları istenmiş. Soruların sorulduğu kişiler katılımcıların dışadönüklük, içedönüklük, açık sözlülük ve yaratıcılık gibi özelliklerini içten tahmin etmişler. Bu araştırma sonucu bize, müziğin bazı karakter özelliklerini saptayabileceğini düşündürüyor.

Araştırmaya tarafından dışadönük bireyler kuvvetli bas tonların yer aldığı müzikleri seçim ediyorlar. IQ puanları yüksek olanlar karmaşık ritimlerin yer aldığı klasik ve jazz müziklerden hoşlanıyorlar. İçedönük kişiler daha fazla sakin ve slow müzikleri seviyorlar.

Heriot – Watt Üniversitesi ’nde yürütülen bir diğer araştırmada, dünya üzerinden 36.000 katılımcı yer almış. Katılımcılara sunulan 104 ’ten pozitif müzik türüne tarafından kişilik özellikleri sorulmuş. Araştırma sonucuna tarafından bir takım karakter yapıları ve tutumlarla müzik seçimi arasında ilişki söz konusu.

Pop müzik ve kişilik

align=”center”> align=”center”>

Pop müzikten hoşlanır mısınız? Dinlediğiniz müzik genel olarak o dönemin top listeleri olarak kabul edilen şarkılar mı? Tercihiniz bu yöndeyse sizin dışadönük, azıcık konservatif ve dürüst olduğunuzu söyleyebiliriz. Bu araştırmaya tarafından pop müzikseverler yüksek özgüvene sahip, işine düşkün kişiler. aynı zamanda kaygılı, daha az becerikli olduklarını da bildirmek muhtemel. 

Rap ve hiphop ile kişilik

align=”center”> align=”center”>

Rap ve hiphop söyleyen şahısların belli bir imajı var: Bol pantolonlar, salaş stil, eleştirel tavır… Tıpatıp şarkıcıları gibi, rap severler de bu özellikleri taşıyor görünüyor. Bu müziği sevenler daha kavgacı ve sert yapılı. Rap fanları yüksek özgüven sahibi, çoğunlukla de kibirli.

Country ve kişilik

Country stil müziği seven kişilerin çalışkan ve muhafazakar yapılı oluyor. Country şarkılar genel olarak ayrılık temalarını içeren, hazin şarkılardan oluşuyor. Bu tarzı sevenler duygusallıklarını koruyabilen halk.

Rock ve heavy metal ile karakter

Heavy metal ve rock müziğin imajı genel olarak sert ve asi olsa da, gerçekten araştırmacılar bu müzik tarzından hoşlanan insanların böylece da asi yapılı olmadıkları görüşünde. Araştırmacılara kadar bu cins müzikten hoşlananlar genellikle marifetli, içedönük yapılı. Duygusal sorunları var. Özgüvenleri de kuvvetsiz. 

Alışılmış müzik ve karakter

Herzamanki müzik dinleyenler çoğunlukla entelektüel kapasitesi yüksek kişiler olarak değerlendirilir. Bu konuda katiyet olmasa da, çoğunlukla özsaygıları olumlu düzeyde, kendileriyle barışık lakin iç dönüklükleri yüksek kişiler olduklarını bildirmek muhtemel. Hatta bazen dış dünyayla epeyce az ilişki kuran asosyal kişiler bile olabilirler.

Jazz, blues ve soul ile şahsiyet

Bu üç tarzdan hoşlanan bireylerin bilhassa akıllı olduklarına dair sonuçlar elde edilmiş. Entelektüel yanları yüksek, özgüven sahibi ve becerikli kişiler jazz, blues ve soul dinlemekten hoşlanıyor.

İngiltere Heriot – Watt Üniversitesi ’nden tahlilci Adrian North ’a göre bireylerin dinlediği müzikler dış dünyayla nasıl bir ilişki kurduklarını gösterebilir; içsel süreçlerine ilişkin ipuçları sağlayabilir lakin kişiliklerini nasıl yansıttıklarına dair belirlenmiş bir belirti yok.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.