Güncelden Bilimsele

İlköğretim Kayıtları Yarın Son

Mektep kayıtları yarın sona eriyor! İlköğretim okullarına 1 Haziran 2008 tarihinde başlayan kayıt başvuruları yarın sona eriyor.

Sınavsız öğrenci bölge liselere tescil başvuruları ise 1 Ağustos 2008 Cuma günü başlayacak.

İlköğretim okullarına kayıt başvurusu internet üzerinden gerçekleştiriliyor. İnternet üzerinden kayıt uygulaması, adrese dayalı nüfus tescil sistemine göre öğrencilerin, velilerin ikametlerine en yakın okullara yerleştirilmesini esas alıyor. Bu çerçevede veliler, internet aracılığıyla Ulusal Eğitim Bakanlığının web sitesinden form doldurarak kayıt başvurusu yapabiliyor. Velilerin başvuruları değerlendirildikten sonradan öğrenciler ikametgahlarına en yakın okula yerleştiriliyor. Öğrencilerin hangi okullara yerleştirildiği listelerle ilan ediliyor. Öğrencilerin muhakkak kayıt işlemleri, ilan edilen bu listelere göre mektep müdürlüklerince gerçekleştiriliyor.

Okullar, kayıt esnasında velilerden “bağış” adı altında zor kullanarak para alamayacak.

ORTAÖĞRETİME KAYITLAR

Ortaöğretimde sınavla öğrenci alan fen ve anadolu liseleri dışındaki liselere tescil başvuruları 1 Ağustos 2008 tarihinde başlayacak. Ortaöğretimde geçen sene 16 ilde pilot uygulama olarak başlatılan “e-kayıt” sistemi bu sene Türkiye geneline yaygınlaştırıldı. Türkiye’deki sınavla öğrenci bölge liseler dışındaki bütün liselere evraklar internet üzerinden gerçekleştirilecek.

Liselere internet üzerinden kayıtlarda da ilköğretim okullarındaki yöntem izlenecek. Bu çerçevede il ve ilçelerde kurulan “öğrenci yerleştirme komisyonları” her okulun kayıt bölgesini ve kontenjanını belirleyecek. Belirlenen kayıt bölgeleri mektep müdürlüklerine bildirilecek. Mektep müdürlükleri, kontenjanlarındaki öğrenci sayısı değin tescil yapacak. Girilen kontenjanlar milli eğitim müdürlüklerinden izlenecek.

Liselere kayıt başvuruları 29 Ağustosa değin sürecek.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.