Güncelden Bilimsele

Edebiyatın Diğer Bilimlerle İlişkisi Kısaca

İnsanı etkileyen her durum bir edebiyat konusu olabilir. Bir dönemde meydana gelen olaylar edebiyatı aracısız etkilemektedir. Bu yüzden o dönemin olayları sanatçıyı yalnızca edebiyata yok bununla beraber öteki ayrı bilim dalları ile etkileşimde bulunmaya sürükler. Edebiyat, aşağıdaki bilimler ile etkileşim içindedir.

-Edebiyat-Tarih: Var olan bir eser bulunduğu dönemin ve toplumun tüm özelliklerini taşıyor olabilir. 17. yüzyılda yapılmış olan bir eseri incelerken o eserin yapıldığı dönem hakkında gerekli bilgilere sahip olmamız gereklidir. İşte bütün burada devreye tarih girer ve bize tezgâhtar olur. Edebiyat ve tarih ayrıntılarıyla birbirleri ile bağlantılıdır.

-Edebiyat-Coğrafya: Bir yazınsal eserin nasıl bir yerde yapıldığının önemi büyüktür. Her eser bulunduğu coğrafyaya göre farklılıklar göstermektedir. Mesela iki farklı bölgede geçen iki olayda bir mekan çöl iken diğer mekanın deniz olması edebiyat ve coğrafya arasındaki ilişkiyi anlatır. Bambaşka mekanlarda ortaya meydana çıkan eserleri anlayabilmek için coğrafyanın var olması şarttır.

-Edebiyat-Sosyoloji: Sosyolojinin görevi bir toplum içerisinde yaşamlarını sürdüren insanları incelemektir. Edebiyat ise birçok süre bu insanlardan oluşmaktadır. Zaten sanatçı da prensipli ve geleneklerine sahip meydana çıkan bu insanlardan oluşan toplumunda yaşamaktadır. Bu yüzden edebi eserlerde sosyolojiden faydalanılmaktadır.

-Edebiyat-Psikoloji : Edebi bir eser ortaya konulurken usta istemese bile kendi yaşantısından birtakım izleri yansıtmaktadır. Eserlerde geçen kişilerin ruh hallerini izah etmek için psikolojiden faydalanılmaktadır.

-Edebiyat-Felsefe: Her edebi metinini yazılış amacında sanatçının kayıtlı bir fikri ve o eseri ortaya çıkarmaya özendirme eden bir us yatmaktadır. Felsefe ise eleştirel bir zihin sistemidir. Edebiyat ve felsefe ilişkisi de akıl sisteminden kaynaklanır. > 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.