Güncelden Bilimsele

Asp.NET : Basit Bir Kullanıcı Girişi (IF Döngüsü)

Henüz veri tabanına bağlantıyla ilgili bir dersimiz bulunmadığından, bu makalemizde tek kullanıcı için bir giriş yapacağız.

Senaryomuza göre, kod tarafında belirlediğimiz kullanıcı adı ve parola, TextBox değerlerinden girilen değerler ile karşılaştırılacak. Eğer doğruysa, Label’ımız aracılığı ile “DÜRÜST” hatalı ise “YANLIŞ” ibaresi görüntülenecektir.

Makalemizde neler öğreneceğiz ?

String bilgi tipi : Projelerimizi, C# dilinde geliştiriyoruz. String veri tipleri, C#’ın vazgeçilmezidir. Tırnaklar içinde her türlü değeri kabul eden bu veri tipleri, birbirleri arasında karşılaştırmaya da tabii tutulabilir.

If döngüsü : Bir diğer yazılım vazgeçilmezimiz, döngüler. Döngülerin temeli IF. (Türkçe anlamıyla eğer) Bu döngü bir uçtan bir uca, aynı olan data tiplerini karşılaştırabiliriz. Döngü sonucu olarak true(doğru) veya false(yanlış) değeri döner.

Senaryomuz gereği, projemize ;

* 2 Adet TextBox (TextBox1 ve TextBox2)
* 1 Adet Label (Label1)
* 1 Adet Buton (Button1)

Sürükle – Bırak methodu ile ekliyoruz.

Label Özelliklerimize sağ tıklayarak – Properties penceresinden ulaşıyoruz. Ilk Önce Visible (Görünürlük) değerini false, ForeColor (Renk) değerini, kırmızı yapıyoruz. Bu bir Label penceresi ve açılışta görünmesine gerek yok ;

113

Girilen şifreninde güvenliği sebebiyle, TextBox2’nin Text Mode özelliğini ; Password olarak tanımlıyoruz.

45

Artık kodlarımızı yazabiliriz. Ilk Önce bahsettiğimiz string data tarzında 2 adet akışkan tanımlıyoruz. kullanici_adi ve sifre.

Kullanıcı adımız : Veri
Şifremiz ise : Ustam

Butona basıldığında ola ki, TextBox1 değeri ; Veri, TextBox2 değeri Ustam ise, Giriş başarılı ibaresi görüntülenecek. Görüntülenmesi için ilk önce Label1’in Visible özelliği true yapılarak görünürlüğü açılacak.

29

if () içinde yer alan değerin doğrulanmaması durumda komut satırımız, Else içine düşecektir. (Diğer Durum) Bu durumları, else if () ile çoğaltmak muhtemel.

Else durumuna düşerse label visible özelliğimiz tekrar true olarak kusur mesajı iletilecektir.

39

Artık deneme edebiliriz ;

54

Hatalı giriyoruz ;

63

Ilk Kullanıcı girişimizi başarıyla tamamladık.
Başka makalelerimizde görüşene dek, BilgiUstam ile ve .NET ile kalın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.